Henrysin 2b
Kosów Lacki

602 249 591
latosowo@latos.pl

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o naszym Latosowie, jesteście w dobrym miejscu. Poniżej opisowa garść informacji o gospodarzach, o naszym domu dla gości  oraz o innych naszych działaniach.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu o nas (kliknij tutaj).

Latosowo i nasza okolica

Kilkanaście lat temu zmęczeni życiem w stolicy postanowiliśmy radykalnie zmienić życie naszej rodziny i przenieść się wraz z dziećmi na wieś. Nasze kilkunastohektarowe gospodarstwo leży kilka kilometrów od Kosowa Lackiego, niedaleko od granicy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i kilkanaście kilometrów od rzeki Bug.

Żyjemy w bliskości z przyrodą, z okna możemy obserwować dzikie zwierzęta podchodzące aż pod nasze ogrodzenie, na naszych łąkach jest wyjątkowa różnorodność roślinna, która z roku na rok staje się bogatsza, dzięki przystąpieniu do programu rolno-środowiskowego. Mamy na naszym terenie kilka niedużych stawów, które stanowią wodopój dla miejscowej fauny,  ślady zostawiają tam łosie, sarny, lisy, czy borsuki. W naszej okolicy można spotkać „Czarnego Wojtka” - czarnego bociana, który mieszka w okolicy i często ląduje za płotem. Nieopodal mieszka też od lat rodzina żurawi, gnieżdżą się czajki i wiele innych gatunków ptaków. Okoliczne lasy są pełne grzybów i owoców leśnych.

Fascynuje nas również tworzenie żywych konstrukcji z wierzby. Mamy plantację wierzby ekologicznej i co roku, wykorzystując jej pędy na wiosnę, sadzimy je w rozmaitych kształtach – szałas, tunel, płot etc. Te konstrukcje następnie rosną, zielenią się i stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu.

 

Kilka słów o domu gościnnym

Postanowiliśmy naszymi pasjami podzielić się z innymi. Tak narodził się pomysł przyłączenia do Zagród Edukacyjnych, w ramach których można u nas uczestniczyć w warsztatach o rozmaitej tematyce, oraz pomysł zbudowania domu gościnnego dla turystów. Od sierpnia 2016 mamy zarejestrowaną agroturystykę i możemy przyjmować gości. Należymy do organizacji turystycznej Wielki Gościniec Litewski,  znaleźliśmy się w gronie miejsc z rekomendacją Slow Road.

Nasz dom gościnny to stara przeniesiona chałupa z okolicy, z drewnianymi gankami,  z dobudowanym podcieniem wspieranym przez grube drewniane kolumny, pod którym powstały taras został wyłożony stuletnimi cegłami. Dom ma tradycyjne ozdobniki, wokół niego jest dużo naturalnej przestrzeni z wygodnymi meblami ogrodowymi. Na dole domu znajduje się główna sala wypoczynkowa z glinianym kominkiem, biblioteczką, kaflową ścianą. Na poddaszu są cztery pokoje z trzema łazienkami mogące w sumie gościć jedenaście osób.

Staraliśmy się wykończyć dom używając starych elementów, którym daliśmy nowe życie. I tak  stara beczka jest podstawą umywalki w jednej z łazienek, a stare bale wykorzystaliśmy do zrobienia oświetlenia w jadalni. Bliska nam jest także idea recyklingu, dlatego oprócz staroci wykorzystujemy palety i skrzynki, z których powstały podstawy łóżek, czy szafki.

 

Domek saunowy

Przenieśliśmy ponad stuletni spichlerz z pobliskiego miasteczka, został zmodernizowany i tak powstał nasz domek saunowy. Znajduj  się on w bezpośrednim sąsiedztwie głównego domu gościnnego. Na dole jest mały salonik z kominkiem oraz łazienka, a za nią tzw ruska bania, czyli mokra sauna. Na poddaszu są cztery miejsca noclegowe oraz zewnętrzny taras.  Obok domku jest także ogrzewana beczka kąpielowa.

 

Nasze warsztaty i szkolenia

Żeby urozmaicić pobyt w naszym Latosowie, postanowiliśmy organizować u nas dodatkowo warsztaty, które sa prowadzone zarówno przez nas jak i osoby przez nas zapraszane, np przez artystów ludowych. Można więc zrobić u nas samemu ser podpuszczkowy i zabrać go do domu, zrobić i uwędzić kiełbasę. Można też opalić samodzielnie sękacza, udekorować jajka na święta woskiem, czy zrobić motankę ze szmatek. Tematy naszych warsztatów są rozmaite i z różnych dziedzin.

Inną pasją realizowaną w Latosowie jest hodowla ryb akwariowych, która działa od lat 90. – najpierw w Warszawie, a potem na naszej wsi. Mieszkając w Warszawie prowadziliśmy też sklepy zoologiczne Latos Aqua Zoo. W ramach tej działalności i bazując na takim doświadczeniu prowadzimy  profesjonalne szkolenia akwarystyczne oraz zoologiczne zarówno wyjazdowe, jak i u nas na miejscu.

Piszą o nas

Regularnie bierzemy udział w różnego rodzaju programach telewizyjnych, audycjach lub pojawiamy się w prasie. Poniżej można zobaczyć część artykułów o nas.

Wirtualna Polska

Slow Road

Oficjalny Portal Turystyczny Mazowsza

Domo+

Z Warszawy na Weekend

Wieści Sokołowskie

Agropasja

Na moim stole

Top